China Sunenergy Türkiye’de üretim tesisi kurdu

Ocak 2, 2013  |  CLEANTECH, Sirket Haberleri / Green Economy, YEK / RENEWABLES, Yenilenebilir Enerji Türkiye  |  China Sunenergy Türkiye’de üretim tesisi kurdu için yorumlar kapalı

Image: www.rechargenews.com

Çinli güneş paneli üreticisi Sunenergy, yerli ortağı Seul Enerji Yatırım A.Ş ile İstanbul’da bir üretim tesisi kurdu. İki şirket Eylül ayında, CSUN Eurasia adı altında yeni kurulmuş üç şirkete birlikte yatırım yapmak için anlaşmaya varmıştı. Şirketler artık CSUN Eurasia çatısı altında güneş hücreleri ve panellerini üretip, Türkiye ve komşu ülkelerdeki güneş enerjisi projelerine yatırım yapacak.

22,000 m2 alanı kapsayan söz konusu üretim tesisi Tuzla İstanbul Ticaret ve Endüstri Serbest Bölgesi’nde faaliyet gösterecek. Halihazırda 150MW’lık güneş paneli üretim hattı bulunan tesis, şirketlerin kuracağı 100MW’lık güneş hücresi hattı ile birlikte Mart ayında güneş hücresi üretmeye de başlayacak.

Sunenergy bu yılın ilk çeyreğinde Şangay’daki tesislerinden 200MW’lık üretim hattını da Türkiye’ye taşımayı planlıyor. Bu hamle yılın ilk yarısında Türkiye’deki üretimi yavaş yavaş artırma hedefinin bir parçası olarak görülüyor, ancak planın uygulanabilirliğinin piyasa dinamiklerine ve Türkiye’deki tesisin üretimde kaydettiği mesafeye bağlı olacağı söyleniyor.

Ayrıntılar için:

http://www.pv-tech.org/news/china_sunergy_establishes_production_facility_in_turkey

McDonald’s, biyodizel programıyla filo emisyonlarını azaltmayı başardı

Ocak 1, 2013  |  CLEANTECH, ECO-BUSINESS, Karbon haberler, Sirket Haberleri / Green Economy  |  McDonald’s, biyodizel programıyla filo emisyonlarını azaltmayı başardı için yorumlar kapalı

Image: www.green.autoblog.com

Şirketin Birleşik Arap Emirlikleri’ndeki lojistik filosu geri dönüştürülmüş bitkisel yağı kullanarak Temmuz 2011’den bu yana bir milyon kilometreden fazla yol kat etti.

Emirlikte bulunan McDonald’s şubelerinden toplanan bitkisel yağ, Dubai merkezli biyoyakıt şirketi Neutral Fuels’de filtre edilip biyodizele dönüştürüldü.

Şirket, toplanan bütün yağın biyodizele dönüştürüldüğünü, bu yağın kullanılmasıyla da kamyonların standart taşıtlara göre %80 oranında daha az sera gazı salınımı yaptığını açıkladı.

McDonald’s tarafından yürütülen bu programın petrol zengini bölgede alanında tek olduğu düşünülüyor. Ancak bölge de kendi emisyon salınımını azaltıp petrol ihracatını azami seviyeye çıkaracak alternatif enerji kaynakları geliştirmek için gitgide daha çok çaba sarf ediyor.

Ayrıntılar için:

http://www.businessgreen.com/bg/news/2232237/mcdonalds-fries-away-fleet-emissions-with-biodiesel-programme

Ferrari de yeşil devrime katılıyor

Aralık 31, 2012  |  ECO-BUSINESS, Karbon haberler, Sirket Haberleri / Green Economy  |  Ferrari de yeşil devrime katılıyor için yorumlar kapalı

Image: www.luxpresso.com

Italya’nın yarış devi Ferrari beygir gücünden taviz vermeden emisyonlarını azaltarak yeşil üreticiler arasına katılmak istiyor. Ferrari çevre yanlısı hız tutkunlarını heyecanlandıracak yeni bir hibrit model üzerinde çalışıyor.

Şirketin Araç Geliştirme Departmanı Başkanı Matteo Lanzavecchia, “Ferrari sembolünün yüksek performans anlamına geldiğini unutmadan enerji tüketimini azaltmak için çalışıyoruz” dedi. Lanzavecchia, CO2 emisyonlarını %30 oranında azaltarak beygir gücünü 100’e çıkarmayı başardıklarını belirtti.

Ayrıntılar için:

http://www.industryweek.com/environment/red-racer-ferrari-joins-green-revolution?page=1

En büyük şirketler emisyon azaltma hedeflerini belirledi

Aralık 22, 2012  |  ECO-BUSINESS, Karbon haberler, Sirket Haberleri / Green Economy  |  En büyük şirketler emisyon azaltma hedeflerini belirledi için yorumlar kapalı

www.greenbiz.com

Ceres, Calvert Investments ve WWF, Fortune 100 ve Global 100 sıralamasında yer alan ve aralarında dünyanın en büyük şirketlerinden bazılarının da bulunduğu firmaların çevresel uygulamalarını araştırdı. Bu araştırmanın sonuçlarına dayanarak hazırlanan raporda bu şirketlerin büyük bir çoğunluğunun sera gazı emisyonlarını azaltmak için en azından kısa vadede bir hedef belirlediği ortaya çıktı.

Rapora göre bu iki sıralamada yer alan toplam 173 şirketin 96’sı sera gazı azaltma hedefi koydu. Büyük bir çoğunluk kısa vadede emisyonlarını azaltma planı ortaya koyarken toplamdaki şirketlerin üçte biri 2020’ye kadar bir hedef belirledi. Değerlendirmeye alınan tüm şirketlerin %10’undan daha azı ise 2050 ve sonrası için emisyonlarını azaltmayı amaçlıyor.

Ayrıntılar için:

http://www.greenbiz.com/blog/2012/12/20/largest-companies-setting-emissions-reduction-targets

H&M bir kez daha dünya genelinde organik pamuğu en çok kullanan marka oldu

Kasım 7, 2012  |  Genel, Karbon haberler, Sirket Haberleri / Green Economy  |  H&M bir kez daha dünya genelinde organik pamuğu en çok kullanan marka oldu için yorumlar kapalı

Image: www.coolboom.net

Textile Exchange’in en son yayınladığı Küresel Sürdürülebilir Tekstil Pazarı Raporu’na göre H&M, 2011 yılında ardı ardına ikinci defa dünya genelinde en fazla organik pamuk kullanan marka oldu. H&M 2020 yılına kadar, üretimlerinde yalnızca sürdürülebilir pamuktan yararlanmayı hedefliyor.

H&M ürünlerinde organik pamuğun yanı sıra, Better Cotton olarak adlandırılan pamuğa da daha fazla yer veriyor. Better Cotton inisiyatifinin etkin bir üyesi olan H&M, 2013 yılına kadar toplamda 2 milyon euro yatırım yapmış olacağı projeyle yüzbinlerce pamuk üreticisinin daha az su ve kimyasal madde kullanarak daha çok pamuk üretmesine destek veriyor.

Ayrıntılar için:

http://about.hm.com/content/hm/NewsroomSection/en/NewsRoom/NewsroomDetails/Sustainability-Update4.html/etc/tags/hm/filters/categories/sustainability

Süpermarketler soğutucularından kaynaklanan emisyonlarını azaltıyor

Kasım 6, 2012  |  DÜZENLEMELER / PİYASALAR, Genel, Karbon haberler, Sirket Haberleri / Green Economy  |  Süpermarketler soğutucularından kaynaklanan emisyonlarını azaltıyor için yorumlar kapalı

Image: www.greenbiz.com

ABD’de hükümetin de ortaklığıyla hayata geçirilen bir proje ile ülkenin en büyük süpermarketleri her yıl havaya karışan milyonlarca gram soğutma gazının miktarını azaltmaya başladı.

Perakendeci yiyecek marketlerinin %70’inde kullanılan sistem, soğutuculardaki yaklaşık 1,500-2,000 gram gazın her yıl %20’den fazlasını sızdırıyor. Bu sızıntının ise soğutucularda soğutma gazı olarak genellikle zararlı sera gazları içeren HFC kullanılması nedeniyle çevreye önemli etkileri oluyor.

Bu sorunu çözmek için EPA (Çevre Koruma Ajansı) beş yıl önce GreenChill ortaklığını başlattı. Bu projeyle perakendeci yiyecek marketleri ile ortaklaşa çalışmalar yürütülüyor, bu marketlerin yeşil soğutma gazlarına ve daha az sızdıran soğutma sistemlerine geçişleri destekleniyor. Ayrıca münferit marketlere ya da market zincirlerine sertifika ve ödüller veriliyor.

GreenChill programına şimdiye kadar toplamda 8,000 mağazası bulunan 54 perakendeci yiyecek markası dahil oldu. Ülkedeki süpermarket sektörünün yüzde 20’si şu an bu projede temsil ediliyor.

Ayrıntılar için:

http://www.greenbiz.com/blog/2012/11/06/supermarket-refrigerator-emissions?page=0%2C0

Lafarge artık elit ”yeşil” şirketlerden

Eylül 26, 2012  |  ECO-BUSINESS, İklim değişikliği / Climate Change Policies, Sirket Haberleri / Green Economy  |  Lafarge artık elit ”yeşil” şirketlerden için yorumlar kapalı

Image: www.forbes.com

İnşaat malzemeleri devi Lafarge, Carbon Trust Standardı sertifikasını yeniden almaya hak kazanan bir dizi “elit” yeşil firmadan biri oldu.

Dünyanın iklim değişikliğine karşı faaliyet yürüten kurumlarına verilen bu ilk karbon azaltma standardına,  sertifikayı daha önce alan şirketlerin yalnızca üçte biri yeniden layık görüldü.

Merkezi Leicestershire – Birleşik Krallık’ta bulunan Lafarge, sürekli geliştirdiği ve son beş yılda karbon emisyonlarını %16 azalttıran enerji tasarrufu girişimleri sayesinde yeniden Carbon Trust sertifikasını elde etti.

Ayrıntılar için:

http://www.midlandsbusinessnews.co.uk/2012/09/lafarge-join-green-business-elite/?utm_source=twitterfeed&utm_medium=twitter

Lufthansa alglerden jet yakıtı üretecek

Eylül 22, 2012  |  CLEANTECH, Sirket Haberleri / Green Economy  |  Lufthansa alglerden jet yakıtı üretecek için yorumlar kapalı

Image: www.boardingarea.com

Lufthansa ile Avustralyalı biyoyakıt şirketi Algae.Tec. güçlerini birleştirip alglerden uçak yakıtı üretecek büyük ölçekli bir tesis inşa edecek. Şirketler bu haftanın başlarında ismi henüz açıklanmayan bir Avrupa kentinde kurulacak tesis için ortaklık anlaşması imzaladı. Algae. Tec’den yapılan açıklamaya göre anlaşma, “kerosen ve geleneksel dizel yakıtlara dönüştürülebilecek ham alglerin endüstriyel üretimi” noktasında iki şirket arasında tesis edilecek “uzun vadeli bir ortaklığın” temelini teşkil ediyor.

Ayrıntılar için:

http://www.greenbiz.com/blog/2012/09/21/lufthansa-algae-jet-fuel-plant-europe?page=0%2C0&utm_source=twitterfeed&utm_medium=twitter&utm_campaign=greenbuzz

Danimarka’dan “Materyallere Merhaba”

Eylül 17, 2012  |  CLEANTECH, Genel, Sirket Haberleri / Green Economy  |  Danimarka’dan “Materyallere Merhaba” için yorumlar kapalı

Image: www.gigaom.com

Danimarka Dizayn Merkezi bugünlerde atıkların azaltılması ve günlük eşyalarımızda daha çok sürdürülebilir materyale yer verilmesi yöntemlerini keşfeden bir sergiye ev sahipliği yapıyor. “Hello Materials” adlı sergide büyük şirketlerin de eko-materyaller konusundaki çabalarını yakından görüyorsunuz. Neler yok ki bu sergide? Havayı temizleyen jean pantolonlar, plastik yerine kullanılabilecek balık pulları, şekerden yapılma golf top ayağı… Yenilenebilir olmayan materyallerin kullanımını azaltmak isteyen araştırmacı ve şirketlerin yoğun ilgi gösterdiği sergide Coca Cola ve Puma gibi önemli markalar da yer alıyor.

Ayrıntılar için:

http://gigaom.com/cleantech/postcard-from-denmark-the-throwaway-culture-is-over/?utm_source=social&utm_medium=twitter&utm_campaign=gigaom

Marks & Spencer, eko-inovasyondan kazançlı çıktı

Eylül 16, 2012  |  ECO-BUSINESS, Karbon haberler, Sirket Haberleri / Green Economy  |  Marks & Spencer, eko-inovasyondan kazançlı çıktı için yorumlar kapalı

Image: www.dooyoo.co.uk

Birleşik Krallık’ın en ünlü perakendecilerinden Marks & Spencer, eko-inovasyon ve sürdürülebilirlik önlemleri sayesinde 2011-2012 yılları arasında 134 milyon euro kazanç sağladığını açıkladı.

Yiyecek ve giyim devi Marks & Spencer, mağazalarında enerji verimliliğini artırması ve paketlemeyi %26 azaltmasıyla birlikte “satın alma operasyonlarını ve ürünlerini daha sürdürülebilir” hale getirmenin yanı sıra doğrudan maddi bir avantaj da elde ettiğini belirtti.

M&S, 1 Ocak 2012 tarihinde de dünyanın ilk büyük karbon nötr perakendecisi olmuştu.

Ayrıntılar için:

http://ec.europa.eu/environment/ecoap/about-eco-innovation/business-fundings/united-kingdom/20120718_en.htm