AB, 2030 sonrasında yenilenebilir enerjide politika boşluğuyla karşı karşıya

Image: www.guardian.co.uk

AB yenilenebilir enerji, karbon emisyonlarını azaltma ve enerji tasarrufu gibi bir dizi politikayı gerçekleştirmek için hedef olarak belirlediği 2020 yılının ardından enerji politikasında bir boşlukla karşı karşıya kalabilir.

Bundan sonra ne olacağıyla ilgili siyasi bir müzakere ortamı başlatmayı planlayan Avrupa Komisyonu’nun önümüzdeki ay yenilenebilir enerji ile ilgili bir bildiri yayınlaması bekleniyor.

Bildirinin taslağında 2030 yılına kadar yeni hedefler belirlenmediği takdirde mevcut verilere göre 2030 yılına kadar yenilenebilir enerjideki büyümenin Avrupa’nın enerji karışımındaki payını %25 ile sınırlandıracağı tahminine yer verildi. 2050 yılına kadar ise bu oran %29 ile sınırlı kalacak.

Taslak bildiriye göre sektörün büyümesi 2020 yılına kadar her yıl %6 azalacak, 2020 ile 2050 arasında bu oran her yıl %1 olarak gerçekleşecek. Bu da istihdamı azaltıp ithalata olan bağımlılığı artıracak.

Avrupa Komisyonu’nun enerjiden sorumlu üyesi Günther Oettinger de mevcut komisyonun 2014’te sona erecek görev süresi dolmadan yeni bir politika üzerine anlaşmaya varılmasını istediğini açıkladı.

Avrupa’da yenilenebilir enerji sektörü son yıllarda hızlı bir büyüme göstermişti; ancak 2020 sonrası için hedef belirlenmemesi, düşük karbon fiyatı, güneş enerjisi gibi yenilenebilir enerjinin kollarına verilen sübvansiyonların azalması yatırımcı güvensizliğini artırıyor.

Ayrıntılar için:

http://www.euractiv.com/climate-environment/eu-confronts-post-2030-renewables-policy-vacuum-news-512860


Comments are closed.